Pravidla pro běh na oválu

Pravidla pro běh na oválu, aneb jak být ozdobou stadionu
Rozmáhá se nám tu takový nešvar – davy atakující běžecké ovály.
Spousta rekreačních běžců zřejmě touží dosíci výkonnosti olympijských vítězů právě tréninkem na atletickém oválu.
To je v pořádku, kapacita bývá dostatečná, ale atletický ovál není pro neznalého zrovna snadno uchopitelným a vyžaduje buď znalosti, nebo přemýšlení.
V ideálním případě oboje.
A právě rozšířit znalosti zájemců o trénink na oválu se pokusíme následujícími řádky.
Takto poučený nováček pak bude beze stopek k nerozeznání od „ostřílených atletů“.
1. Vstup
Uvědomte si, že naprostá většina běžeckých oválů je neveřejným prostorem se striktními pravidly vstupu a provozu. To, že jsou potenciálně přístupné neznamená, že na ně může kdokoliv a kdykoliv. Dejte si tu práci a seznamte se s provozním řádem vyhlédnutého oválu a pokud to jde, najděte si správce a proberte s ním detaily.
2. Účel
Běžecký ovál je, překvapivě, určen k běhu. Již podle názvu. Ale stejně jako v plaveckém bazénu najedete spoustu lidí, kteří si ho pletou s koupalištěm, i na běžeckém oválu se bohužel vyskytují lidé pletoucí si ho s hřištěm, parkem a podobě. Dbejte na to, abyste mezi ně nepatřili.
Zejména si pamatujte, že na polytanovou dráhu nepatří nic, co má kolečka; ani na chvilku. Opravdu, ani kolo, koloběžka, taška na kolečkách, dětský kočárek, brusle, skateboard…
A také je na většinu oválů zákázán vstup se zvířaty.
3. Ohleduplnost
Stejně jako při jakékoliv jiné činnosti buďte ohleduplní a snažte se ze všech sil nikomu nepřekážet. Aktivně se snažte; nečekejte, až vás bude někdo napomínat.
4. Kam můžu?
Na oválu se může pohybovat poměrně velké množství lidí a jen někteří z nich mají úplně legitimní důvod se tam vyskytovat (viz provozní řád). Typickým příkladem jsou trénující skupiny mateřského klubu či oddílu a/nebo nájemců. Snadno je poznáte a je na vás, abyste si s jejich vedoucím hned na začátku dohodli, kde jim nebudete překážet a jak přesně můžete ovál využívat.
5. Bezpečnost
Na spoustě atletických stadionů jsou kromě běžeckých drah též sektory pro skok daleký, vysoký a sektory pro hody a vrhy. Bezpodmínečně musíte mít přehled, kdo se v nich pohybuje a kde na oválu hrozí reálné nebezpečí zasažení náčiním, či srážkou s jiným trénujícím. Obzváště obezřetní buďte při každém přecházení dráhy a dopadových ploch náčiní!
Běhy mají vždy přednost před technickými disciplínami, v závodě i v tréninku, ale letícímu kladivu je to jedno a jde o vaše zdraví.
6. Vybavení
Na ovál choďte trénovat jen v běžeckých botách s hladkou podrážkou, pro rychlostní tréninky v tretrách s hřeby do 9 mm, nejlépe ve tvaru vánočního stromečku.
Obecně se hodí méně zatlumené boty, protože tlumení obstarává právě samotná polytanová dráha.
Běh v silně zatlumené silniční obuvi po dráze připomíná spíš brodění se bahnem.
V žádném případě nesmíte mít krosky, neřkuli s hřeby na led. Jen pro jistotu: Kopačky nejsou běžecká obuv!
Stejně tak zapomeňte na sluchátka do uší, reproduktor do ruky a podobně. Nejen, že je to nebezpečné vám i ostatním (nebudete dostatečně pozorní), ale zbytečně dáváte okolí najevo, že o trénování nemáte potuchy.
7. Užívání
První dráha je nejpoužívanější, a právě proto se v ní nesmí běhat, pokud neběžíte vytrvalostní běh na čas!
Rozklusání a vyklusání musí probíhat vždy ve vnějších (dvou) dráhách a obvykle v protisměru. Pro pomalé a středně rychlé běhy na delší vzdálenosti si vždy dle v provozním řádu uvedeného hendikepu spočítejte místo startu a běhejte ve druhé-třetí dráze (nenajdete-li přesný údaj, počítejte 7,5 m/dráha/okruh). Sprinty běhejte dle vyznačených hendikepů ve 2.–8. dráze a přednostně využívejte rovinku protilehlou cílové. No a střední tratě (po případném seběhu) a dlouhé tratě ve vysokém tempu trénujte „holt“ v dráze první. Pozor, 4:00 min/km opravdu není vysoké tempo. To je výklus.
Pamatujte, že rychlejší běžec má vždy přednost a měli byste mu automaticky (zejména z první dráhy) uhnout. Pokud to nestihnete a musí se přednosti dožadovat voláním „dráha!“, je to špatně.
Přečtěte si také obecná Pravidla pro závodní běžce.